sagliginonemi 17 Takipçi | 0 Takip

Kalp Damar Sağlığını Korumak İçin Neler Yapmalı,Kalp Damar Hasta

2008-05-03 14:59:00
Türk Kardiyoloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ömer Kozan, kalıtsal etkenler dışında kalp ve damar sağlığını korumanın insanların kendi ellerinde olduğunu belirterek, “Kalp damar sağlığını korumak elinizde, üstelik tedaviden çok daha ucuz” dedi.

TKD Genel Sekreteri Prof. Dr. Ömer Kozan, fiziksel hareketsizlik, sağlıksız beslenmeye son verilmesi ve tütün kullanımının bırakılmasının kalp hastalığı riskini yüzde 80 oranında azalttığını belirtti.

Beslenme alışkanlıklarındaki yanlışların Türk toplumunun kilo almasına ve buna bağlı olarak kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini artırdığını kaydeden Kozan, şöyle konuştu:
“Fiziksel hareketsizlik, sağlıksız beslenme ve tütün kullanımı gibi kötü alışkanlıkları bırakmak kalp hastalığı riskini yüzde 80 oranında azaltabiliyor. Bu konuda dikkatsiz olmak ise kalbi daha hızlı yaşlandırıyor. Sağlıklı bir kalp için 5 basit kural var, tansiyon ve kolesterol yüksekliğini önlemek, sigara ve alkollü içkilerden uzak durmak, şişmanlamamak ve spor yapmak. En önemlisi de bu yaşam tarzı değişikliklerinin tüm aile bireyleri ve sosyal grup mensupları tarafından takım halinde benimsenmesi, uygulanması. Kalp damar sağlığını korumak elinizde, üstelik tedaviden çok daha ucuz.”

Türkiye’de kalp damar hastalıkları açısından bölgeler arasında büyük farklılıklar bulunmadığını belirten Kozan, batıya doğru bu hastalıkların görülme oranının biraz daha arttığını kaydetti.

3311
0
0
Yorum Yaz