sagliginonemi 17 Takipçi | 0 Takip

Diyabet hastalığı nedir,Türkiyede diyabet hastalığı hangi boyutl

2008-04-15 17:37:00
Ortalama insan ömrünü kısaltan diyabet, tüm kronik hastalıkların ana kaynağı konumuna geliyor. Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, dünyada 240 milyondan fazla diyabetli yaşadığını, 1 milyar kişinin hastalık riski taşığını belirterek, "Diyabetin son 20 yılda hızla artmasının nedeni yüksek teknolojik gelişmelerdir" dedi.
        
Yılmaz, Antalya’da düzenlenen 43. Ulusal Diyabet Kongresi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, diyabet görülme sıklığının hızla arttığını söyledi. Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler’in, tüm ülkelerin işbirliği yaparak diyabetle mücadelede sağlık politikası geliştirilmesini istediğini belirten Yılmaz, "Uluslararası Diyabet Federasyonu, dünyada 240 milyondan fazla diyabetli yaşadığını ve diyabetin global bir sağlık felaketi olduğunu açıkladı" diye konuştu.
 
Bu sayının 2020 yılında 300 milyonu aşmasının beklendiğini ifade eden Yılmaz, hastalığın ortalama insan ömrünü kısaltan tüm kronik hastalıkların ana kaynağı konumuna geldiğini ifade etti.
        
Dünyada diyabetli hasta sayısının iki katı hastalık riski bulunan insan olduğunu belirten Yılmaz, "Diyabet 1 milyar insanı doğrudan ya da dolaylı etkiliyor. Unutulmamalıdır ki diyabet, dünyada bir numaralı ölüm nedeni olan kalp ve damar hastalıklarının ana kaynağıdır" dedi.
        
Teknoloji hasta ediyor


Diyabetin gelişimine zemin hazırlayan çevresel faktörlerin, baş döndürücü hızla gelişen teknoloji ve bu teknolojinin insan yaşamına getirdiği pasif yaşam tarzından beslendiğini vurgulayan Yılmaz, diyabetin son 20 yılda hızla artmasının nedeninin yüksek teknolojik gelişmeler olduğunu söyledi. Egzersizden uzak bir yaşam tarzının diyabetin artışının önemli nedenlerinden biri olduğunu dile getiren Yılmaz, "Bu anlamda diyabet, yüksek teknolojiden beslenmektedir" diye konuştu.
        
En büyük risk okullarda

        
Kötü beslenme koşullarının diyabet için önemli risk faktörlerinden biri olduğuna dikkati çeken Yılmaz, obezitenin de hastalığın en önemli nedenlerinden biri olduğunu vurguladı. Buna karşın Türkiye’de okullardaki çocukluk çağı obezitesinin yüzde 20’ye çıktığını ifade eden Prof. Dr. Yılmaz, diyabetle mücadele için toplumun yaşam tarzının değiştirilmesi gerektiğini kaydetti.
        
İstanbul’da 100 ilköğretim okulunda araştırma yaptıklarını belirten Yılmaz, okulların tamamının kantininde hamburger, kola ve sosis satıldığını, buna karşın 30’unda süt, 12’sinde salata ve 8’in de meyve bulunduğunu söyledi. Yılmaz, "Türkiye’de okullardaki 5 milyon çocuğu kendi ellerimizle fast fooda alıştırıyoruz" dedi.
        
Stresin de hastalığı tetiklediğini belirten Yılmaz, Marmara depreminin yarattığı stresin, deprem olan bölgelerde diyabetli hasta sayısını artırdığını kaydetti.
        
Kilo fazlası çocuklar diyabetli oluyor

Türk Diyabet Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. Bağrıaçık da diyabetli sayısının hızla arttığını belirterek, "Türkiye’de 1955 yılında 5 olan diyabetli sayısı bugün 5 milyonu geçti. Bir o kadar da tanısı konulmayan hasta var" diye konuştu.
        
Bağrıaçık, her yıl 180 bin yeni hastanın ortaya çıktığını ve bunların yüzde 18’inde komplikasyonlar geliştiğini söyledi. Bağrıaçık, 2-10 yaş arasında kilo fazlası olan çocukların ileri yaşta diyabet hastası olduklarını ifade etti.
        
2000 yılında doğan çocukların diyabet riski
        
ABD’li endokrinoloji ve metabolizma uzmanı Prof. Dr. Matthew Riddle de diyabetin hiç belirti vermeden ilerleyen ve gelişen en sinsi kronik hastalık olduğunu vurguladı. Riddle, tanı konulan hastaların yüzde 20’sinde göz ile ilgili komplikasyonlar geliştiğini söyledi.
        
Diyabetli hasta sayısının 10 yıl içinde yüzde 30 artacağını ifade eden Riddle, 2000 yılında doğan erkek çocuklarının üçte birinde, kız çocuklarının ise yüzde 39’unda diyabet gelişeceğini kaydetti. Riddle, bu çocukların sağlıklı bireylere oranla yaşam sürelerinin 8 yıl az olacağını ifade etti.
        
Türkiye’de diyabet
        
Türkiye Diyabet Vakfından alınan bilgiye göre, Türkiye’de 2 milyon 600 bini tip 1 olmak üzere 5 milyon diyabet hastası bulunuyor.
        
Diyabet nedeniyle kronik böbrek yetmezliği gelişmiş ve diyaliz tedavisi gören kişi sayısı ise 10 bin... Diyalize giren her 3 hastadan birisi ise diyabetli.
        
Türkiye’de 18 yaş altındaki 15 bin çocukta tip 1 diyabet bulunuyor. Yaşamak için insüline ihtiyacı olan bu çocukların 2 bin 500’ünün sosyal güvencesi bulunmuyor.
        
Tip 1 diyabetli 2 milyon 600 bin hastanın yıllık tedavi harcaması ise 1,1 milyar dolar.

846
0
0
Yorum Yaz